Amasya
26.82 °C
Yazar Girişi
Hoş Geldiniz Misafir.
Henüz Giriş Yapmadınız.
Giriş İsminiz :

Şifreniz :

Beni Hatırla 


MENÜ
Ömer Altunok - 07 Kasım 2017 18:28
DÖVİZDE NELER OLUYOR..DOLAR NEREYE GİDİYOR..

TCMB, TL’deki değer kaybını kontrol edebilmek için dün döviz satış ihalesi dışında ek hamlelerde bulundu, ancak kurdaki düşüş çok sınırlı oldu ve günün ikinci yarısında kur tekrar 3,87 üzerine yükseldi, ardından ABD’den gelen sınırlı vize haberleri ile kur 3,82 desteğine gerilese de bugün neredeyse dünkü tüm kazançlarını geri aldı ve tekrar 3,87 seviyesine yükseldi.

TL’deki risklerin çok fazla olması değer kaybının da aynı şekilde fazla olmasına neden oluyor. ABD’nin şartlı kararının ardından Türkiye’nin taviz vermemesi ile vize krizinin henüz çözülmemesi TL’deki risklerden biri ve önem derecesi oldukça yüksek. Ancak, ABD’nin bu kararı geçen hafta gelseydi, kurdaki düşüş bu kadar sınırlı olmazdı çünkü TL üzerinde şu anda enflasyon riskinin önemli ilk sırada ve enerji fiyatlarındaki artış, döviz kurlarındaki hızlı yükseliş ile enflasyonun Kasım’da daha da yükselmesi bekleniyor ki bu beklentilerin şimdiden fiyatlandığını görüyoruz.

Yıl sonuna yaklaşırken cari açık, yüksek enflasyon, düşük sanayi üretimi ve hala yüksekliğini koruyan işsizlik oranı ile TL tarafındaki veriler negatif durumda, buna siyasi ve jeopolitik riskler de eklenince TL’nin kırılganlığı, diğer gelişen ülke para birimlerine göre daha fazla oluyor.

Piyasalarda son günlerde yüksek enflasyon ve kurdaki artış ile TCMB’ye dair beklentiler de arttı, ek araçlarla yapılan müdahalelerin sınırlı kalmasının ardından TCMB’nin faiz artışına gidebileceği algısı kuvvetleniyor.

TCMB, sıkı para politikasına devam edeceğini ısrarla vurguladı, ancak kurda yeni rekor yükselişler olması durumunda faiz silahını kullanmak zorunda kalabilir.

DOLAR NEREYE KADAR YÜKSELİR USD/TRY kurunda hangi aralıklar görülebilir?

Günlük kapanışların 3,82 desteği üzerinde olmasıyla bu hafta kurda 3,90’a doğru ataklar yaşanabilir. 3,82 üzerinde 3,88 ilk direnç ve bu direnç üzerinde 3,90’nı psikolojik direnç olarak takip edeceğiz. Gün içinde yaşanan geri çekilmelerde 3,82 desteğinin kırılması için dolardaki gerilemeden ziyade TL tarafında değerlenme olması gerekiyor, çünkü kurdaki yükselişin bu kadar fazla olması dolardaki güçlenmeden değil TL’deki değer kaybından kaynaklanıyor.

Eğer TL tarafında değerlenme sağlayacak bir gelişme yaşanırsa- piyasaya nakit akışı sağlanması, TCMB’den gelecek yeni bir hamle ya da ABD vize sorununa dair pozitif bir gelişme gibi- USD/TRY kurunda 3,77 desteğine doğru gerileme yaşanabilir.

TL'deki riskler, kurdaki düşüşleri sınırlıyor..

GÖRELİM MEVLAM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER..


Bu Makale 2869 Kez Okundu.


Yorum Yap

İsminiz
Başlık
Yorumunuz
İşlem sonucunu
girin
  =  

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış